footprints
(START-UP CONTEST)
15k+
Seed Fund available till now
Footfalls
Innovative Minds
Eminent Guests So Far!
8k+
3 Cr
300+
-
Held on January 27, 2017
-
Hosted at St. Vincent Palloti College of Engineering & Technology, Nagpur
-
In association with B. P. Koirala India Nepal Foundation (Nepal Embassy) and VDOSH Capital, USA
-
Seed Fund of ₹25 Lacs
-
Prizes worth ₹3 Lacs
-
Held on March 8, 2014
-
Hosted at IMT, Nagpur
-
In association with Lemon School of Entrepreneurship
-
Seed Fund of ₹25 Lacs
-
Prizes worth ₹1 Lac
edition - i
edition - iI
edition - iII
-
Held on February 22, 2015
-
Hosted at IMT, Nagpur
-
In association with Amrita TBI
-
Seed Fund of ₹50 Lacs
-
Prizes worth ₹1 Lac
edition - iV
-
Launched on Feb 27, 2018
-
Grand Finale on June 26, 2018
-
Hosted by Lemon Ideas
-
Conducted in 6 regional rounds
-
Reached 4 cities (Nagpur, Bhopal, Mumbai, Raipur)
-
Seed Fund of ₹50 Lacs
-
Prizes worth ₹5 Lacs
-
Launched on Sept 02, 2019
-
Grand Finale on Feb 02, 2020
-
Hosted by Lemon Ideas
-
Conducted in 12 rounds
-
Reached 10 cities (Nagpur, Bhopal, Mumbai, Raipur, Gwalior, Udaipur, Pune, Ahmedabad, Bangalore, Delhi)
-
Seed Fund of ₹1 Cr
-
Prizes worth ₹7.5 Lacs
edition - V
previous winners
year 2k14
UDCHALO
RAVI KUMAR
WINNER
LANGHAR
KARAN PREET SINGH
1ST RUNNER UP
GAU ANUSANDHAN
BHAGYASHRI MUNDHADA
2ND RUNNER UP
year 2k15
DISCOVER DOLLAR
SUBRAHMANYA RAO NS
WINNER
JANTA CHOUPAL
PRABHAKAR SINGH
1ST RUNNER UP
SWEETS IN BOX
ABHINAV KHANDELWAL
2ND RUNNER UP
year 2k18
FATCAT ROBOTICS
AMEYA KANK | ADITYA KANK | JAYESH CHITRE
WINNER
GNOMIKX
SURBHIT JOHRI
1ST RUNNER UP
year 2k19
CORTEX TECHNOLOGIES
DEEPANSH GOYAL | SIDDHANT DANGI
WINNER
THE GREEN ROAD
RIKESH | JUSTIN
1ST RUNNER UP
Special Recognition
Special Mention- Young Innovator
Special Mention-Woman Team
iMature (Bhopal)
Raghu Pandey
Last Ripple (Bangalore)
Pramodh Chandrashekar
Vision Empower (Bengaluru)
Supriya Dey
Courier-wala (Noida)
Deepak
year 2k17
SAFE DRIVE
VIVEK NIMKARDE | SURABHI ZAMBAD
1ST RUNNER UP
PARKKAR
RAKESH TEMBHURNE | ATUL LALSARE
2ND RUNNER UP
CONNECTING WIVES
PRIYAM DAGA | SORAIYA TANEJA
WINNER
LOOTEL
YASHWANT SUTHAR
2ND RUNNER UP
RECYCLE BELL PVT LTD
MADHUR RATHI | ROSHAN PIDIYARADITYA
2ND RUNNER UP
Special Recognition- Team from Remote (Smallest) Place.
PREVIOUS PARTNERS
year 2k14
year 2k15
year 2k17
year 2k18
year 2k19
previous winners
year 2k14
UDCHALO
RAVI KUMAR
WINNER
LANGHAR
KARAN PREET SINGH
1ST RUNNER UP
GAU ANUSANDHAN
BHAGYASHRI MUNDHADA
2ND RUNNER UP
year 2k15
DISCOVER DOLLAR
SUBRAHMANYA RAO NS
WINNER
JANTA CHOUPAL
PRABHAKAR SINGH
1ST RUNNER UP
SWEETS IN BOX
ABHINAV KHANDELWAL
2ND RUNNER UP
year 2k18
FATCAT ROBOTICS
AMEYA KANK | ADITYA KANK | JAYESH CHITRE
WINNER
GNOMIKX
SURBHIT JOHRI
1ST RUNNER UP
year 2k19
CORTEX TECHNOLOGIES
DEEPANSH GOYAL | SIDDHANT DANGI
WINNER
THE GREEN ROAD
RIKESH | JUSTIN
1ST RUNNER UP
Special Recognition
Special Mention- Young Innovator
Special Mention-Woman Team
iMature (Bhopal)
Raghu Pandey
Vision Empower (Bengaluru)
Supriya Dey
Courier-wala (Noida)
Deepak
Yajnaang Infinity Naturals (Pune)
Prajakta Gavhane
OECO Initiative (Faridabad)
Yajnaang Infinity Naturals (Pune)
Prajakta Gavhane
year 2k17
SAFE DRIVE
VIVEK NIMKARDE | SURABHI ZAMBAD
1ST RUNNER UP
PARKKAR
RAKESH TEMBHURNE | ATUL LALSARE
2ND RUNNER UP
CONNECTING WIVES
PRIYAM DAGA | SORAIYA TANEJA
WINNER
LOOTEL
YASHWANT SUTHAR
2ND RUNNER UP
RECYCLE BELL PVT LTD
MADHUR RATHI | ROSHAN PIDIYARADITYA
2ND RUNNER UP
Special Recognition- Team from Remote (Smallest) Place.
Bastar se Bazaar Tak (Lakhanpuri, Chattisgarh)
Satendrasingh Lilhare
Last Ripple (Bangalore)
Pramodh Chandrashekar
previous winners
year 2k14
UDCHALO
RAVI KUMAR
WINNER
LANGHAR
KARAN PREET SINGH
1ST RUNNER UP
GAU ANUSANDHAN
BHAGYASHRI MUNDHADA
2ND RUNNER UP
year 2k15
DISCOVER DOLLAR
SUBRAHMANYA RAO NS
WINNER
JANTA CHOUPAL
PRABHAKAR SINGH
1ST RUNNER UP
SWEETS IN BOX
ABHINAV KHANDELWAL
2ND RUNNER UP
year 2k18
FATCAT ROBOTICS
AMEYA KANK | ADITYA KANK | JAYESH CHITRE
WINNER
GNOMIKX
SURBHIT JOHRI
1ST RUNNER UP
year 2k19
CORTEX TECHNOLOGIES
DEEPANSH GOYAL | SIDDHANT DANGI
WINNER
THE GREEN ROAD
RIKESH | JUSTIN
1ST RUNNER UP
Special Recognition
Special Mention- Young Innovator
Special Mention-Woman Team
iMature (Bhopal)
Raghu Pandey
Vision Empower (Bengaluru)
Supriya Dey
Courier-wala (Noida)
Deepak
Yajnaang Infinity Naturals (Pune)
Prajakta Gavhane
OECO Initiative (Faridabad)
year 2k17
SAFE DRIVE
VIVEK NIMKARDE | SURABHI ZAMBAD
1ST RUNNER UP
PARKKAR
RAKESH TEMBHURNE | ATUL LALSARE
2ND RUNNER UP
CONNECTING WIVES
PRIYAM DAGA | SORAIYA TANEJA
WINNER
LOOTEL
YASHWANT SUTHAR
2ND RUNNER UP
RECYCLE BELL PVT LTD
MADHUR RATHI | ROSHAN PIDIYARADITYA
2ND RUNNER UP
Special Recognition- Team from Remote (Smallest) Place.
Bastar se Bazaar Tak (Lakhanpuri, Chattisgarh)
Satendrasingh Lilhare
Last Ripple (Bangalore)
Pramodh Chandrashekar